Uçak Teknolojisi Programı

Uçak Teknolojisi Programı Nedir?

PROGRAMIN AMACI

Havacılık sektörü, dünyada ve Türkiye’de çok hızlı gelişim gösteren sektörlerin başında gelmektedir. Bu gelişmelerle birlikte tekniker ve teknisyen ihtiyacı fazlasıyla artmıştır. Uçak Teknolojisi programının amacı; ‘’Uçak Teknolojisi’’ alanında nitelikli ve sektördeki ulusal ve uluslararası tüm firmalarda görev yapacak donanımlı ve bilgili uzmanlar yetiştirmektir. Bu doğrultuda program süresince öğrenciler teorik tüm bilgileri almakla birlikte öğrendiklerini kapsamlı bir şekilde uygulayabilecekleri staj gibi olanaklarla da pekiştirmektedirler. Bununla birlikte öğrenciler; mesleki hayatlarında ihtiyaç duyacakları Temel ve Mesleki Yabancı dil bilgilerini alanında uzman eğitim kadrosundan almaktadır. Ayrıca öğrenciler Erasmus Koordinatörlüğü rehberliğinde Avrupa da bulunan birçok ülkeye giderek bilgi ve kültürel birikimini arttırabilmektedir. Bu programı başarıyla bitiren öğrenciler havacılık sektöründe imalat yapan firmalarda veya hava aracı bakım ve onarım hizmeti veren şirketlerde çalışabilmektedir. Ayrıca öğrenciler kazandıkları yetkinlikler doğrultusunda çeşitli havayolu şirketlerinde planlama ve proje ile ilgili departmanlarda da görev alabilmektedir.

Uçak Teknolojisi Programı-Süresi

Uçak teknolojisi programının eğitim süresi teorik ve uygulamalı dersler ile toplamda iki (2) yıl, dört (4) yarıyıldan oluşmaktadır.

Uçak Teknolojisi Programı-Ders Müfredatı

Uçak Teknolojisi Programı ders müfredatı teorik, uygulamalı ve seçmeli dersler olmak üzere oluşturulmuştur. Havacılık Esasları ve Terminolojisi, Hava aracı Malzeme ve Donanımları, Uçak Aerodinamiği Yapı ve Sistemleri, Uçak Elektroniği, Hava aracı Bakım ve Onarımı, Pistonlu Uçak Motorları, Türbinli Uçak Motorları, Fizik, Temel Matematik bölüm derslerinin yanında öğrenci kendini geliştirmek istediği alanlara yönelik üniversite seçmeli derslerden de almaktadır.  

Öğrencilerin bu mesleği icra edebilmesi için karşılaması gereken şartlar aşağıdaki gibidir;

  1. Adli Sicil Kaydı ve Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak,
  2. Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden son 6(altı) ay içerisinde almış olmak şartıyla heyet raporu almak. (Renk körlüğü, işitme kaybı/eksikliği, görme kaybı/eksikliği vb.)

Uçak Teknolojisi Programına yeni kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin en az lise mezunu olması ve TYT sınavında 150 puan barajını geçmiş olması gerekmektedir. ÖSYM tarafından belirlenen ilgili kayıt tarihleri süresince, ÖSYM tarafından düzenlenen ilgili sınavın yerleşim tercihi sonuç belgesinin yanında üniversite tarafından talep edilen diğer belgeleri üniversitenin ilgili kampüslerinde öğrenci kayıt birimlerine eksiksiz bir şekilde teslim etmesi gerekmektedir. 

Öğretim Görevlisi Ali ATAŞ – Program Başkanı

Öğretim Görevlisi Muhammed YILMAZ

Öğretim Görevlisi Ali Tolga TÜRKOĞLU

Uçak Teknolojisi programından mezun olacak öğrenci, eğitim süresi boyunca müfredatta bulunan ve 120 AKTS’ye karşılık gelen tüm alan ve seçmeli dersleri başarı ile tamamlamalı, genel not ortalaması (GNO) 4.00 üzerinden en az 2.00 olmalı ve zorunlu olan staj uygulamasını tamamlamış olmalıdır.

Neler Yapıyoruz?

Detaylı bilgi almak için formumuzu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin

 
Ad Soyad
E-Posta Adresi
İrtibat Numarası
Mesaj