Spor Yönetimi Bölümü

Spor Yönetimi Bölümü Nedir?

PROGRAMIN AMACI

Spor Yönetimi Programı ile insanlara doğrudan ya da dolaylı olarak spor hizmet sunmayı amaçlayan kurumlarla işbirliği ile kamu ve özel kurumlarda, sportif organizasyonlar düzenleme hususunda temel beceriye sahip, bu faaliyetlerin uygulama ve değerlendirmesini yapabilecek yeterliliğe sahip bireyler yetiştirilmesi amaçlanmıştır. Hızla büyüyen spor endüstrisinde, sporla ilgili farklı tesislerde ve pozisyonlarda (halkla ilişkiler biriminde, pazarlama biriminde, spor organizasyonları ve spor tesisi işletme birimlerinde vb.) çalışabilirler. Ayrıca, Belediyelerin Kültür Sanat ve Daire Başkanlıklarında, Spor Federasyonlarında, Sporcu Eğitim Merkezlerinde de çalışılabilmektedir. Öğrenciler öğrenim gördükleri süre içerisinde, programda öğrendikleri teorik bilgilerle birlikte çeşitli kurs ve sertifika programlarına katılarak kendilerini geliştirebilir.

2 yıllık ön lisans Spor Yönetimi Programını tamamlayan öğrencilere ön lisans diploması verilir.  2 yıl ön lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler Dikey Geçiş Sınavı ile birlikte Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulları ile Spor Bilimleri Fakültelerinin Spor Yöneticiliği, Rekreasyon bölümlerine geçiş yapabilmektedir. Ayrıca İşletme, İşletme Yönetimi gibi farklı fakülte bölümlerine geçiş yapabilmektedir.

Spor Yönetimi Bölüm Süresi

Spor Yönetimi Programı ön lisans programı olup, öğrenim süresi 2 yıldır.

Spor Yönetimi Bölüm Müfredatı

Plato Meslek Yüksekokulu bünyesinde bulunan Spor Yönetimi Programında, temel dersler ve öğrencilerin spor yönetiminde uzmanlaşacağı alan dersleri bulunmaktadır. Ayrıca öğrenciye saha tecrübesi deneyimleyebilme fırsatı sunan zorunlu stajımız bulunmaktadır. Genel müfredata bakacak olursak programda; Akademik ve Sosyal Oryantasyon, Spor Tarihi, Temel Spor Bilimleri, Temel Anatomi ve Fizyoloji, Sosyoloji, Temel İşletme, Temel Bilgi Teknolojileri, Yönetim ve Organizasyon, Karşılaştırmalı Spor Yönetimi, Spor Psikolojisi, Genel Antrenman Bilgileri, Kariyer Planlama, Rekreasyon ve Spor Organizasyonları, Finansal Yönetim, İngilizce, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, İletişim Becerileri, Bitirme Projesi, Stajdır. Bu derslerin yanı sıra öğrencilerin kendi tercihleri ile seçebilecekleri, Üniversite seçmeli dersler ve Spor Yönetimi Programı seçmeli dersleri bulunmaktadır.

Spor Yönetimi Programı ÖSYM tarafından gerçekleştirilen YKS sınavının (Yükseköğretim Kurumları Sınavı), TYT puan türünde öğrenci alımı yapmaktadır. Öğrencilerin Spor Yönetimi Ön Lisans Programına kabul edebilmeleri için, öncelikle lise ve dengi okul diplomasına sahip olmalı ve ÖSYM’nin belirlediği Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) katılmaları ve ilgili sınavdan yeterli puanı almış olmaları gerekmektedir. Yeterli puanı almaları ile birlikte ÖSYM’nin belirlediği tarih aralığında, tercih dönemi başlamaktadır.

Yurt içi ve Yurtdışında eş değer programa başlamış bir öğrenci yatay geçiş için başvuru yapabilmektedir. Programımıza yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler bu süreci, okulumuzun akademik takviminden ya da okulumuzun web sitesindeki duyurulardan yatay geçiş tarihlerini takip edip ve gerekli koşulları sağladığı takdirde başvurusunu gerçekleştirebilir ve programımız öğrencisi olabilirler.

Öğrenci adayları ÖSYM tarafından gerçekleştirilen YKS sınav sonucunun açıklanmasının ardından, TYT puan türüyle tercih kılavuzundan Plato Meslek Yüksekokulu Spor Yönetimi Programını tercih edebilirler. Tercih dönemlerinde kampüslerimizde Plato Meslek Yüksekokulu Spor Yönetimi Programı Öğretim Görevlilerinden program hakkında genel bilgi alabilir, okulumuzdaki tercih danışmanlarından ise, tercihlerinizle ilgili gerekli bilgi ve yardımı sağlayabilirsiniz. Ayrıca Spor Yönetimi Programı ile kendine bir kariyer planlayan öğrenci adaylarımız Spor Yönetimi Programı Öğretim Görevlilerine okulumuzun web sitesinde bulunan mail adresleri aracılığıyla da her zaman iletişim kurabilirler.

Yerleştirme sonuçlarının açıklanması ile birlikte okulumuzdan kayıt için gerekli evraklar öğrenilip, ÖSYM’nin belirlediği kayıt takvimi içerisinde kayıt koşullarını sağlayan öğrenci adaylarının kayıtları Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilir.

Öğr. Gör. Meryem GÜLER YILMAZ ( meryemguleryilmaz@ayvansaray.edu.tr )

Öğr. Gör. Cüneyt SEYDİOĞLU ( cuneytseydioglu@ayvansaray.edu.tr )

Öğr. Gör. Sercan DEMİRÖREN ( sercandemiroren@ayvansaray.edu.tr )

Öğrencilerin Spor Yönetimi Programından mezun olabilmeleri için programda yer alan tüm dersleri başarıyla tamamlamaları gerekmektedir. Genel ağırlıklı not ortalaması ise 4,00 üzerinden en az 2,00 olmalı ve 120 AKTS tamamlanmalıdır. Programdan öğrencilerin mezun olabilmesi için ayrıca, saha tecrübesini deneyimleyebilme fırsatı sunan, okulumuz yönetmeliklerinde belirlenen iş günü kadar zorunlu mesleki stajın tamamlanması gerekmektedir. Spor işletmelerinin çeşitli departmanlarında stajlar yapılabilmektedir.

Neler Yapıyoruz?

Detaylı bilgi almak için formumuzu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin

 
Ad Soyad
E-Posta Adresi
İrtibat Numarası
Mesaj