Rekreasyon Bölümü

Rekreasyon Bölümü Nedir?

PROGRAMIN AMACI

Üniversitemiz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunda 2020-2021 Eğitim Öğretim yılında, eğitim faaliyetine başlayan Rekreasyon Bölümü; sosyal yönü gelişmiş, iletişim becerileri yüksek, spor etkinliklerinde liderlik yapabilen, performans sporları dışında ;  sağlık amaçlı yapılan tüm aktivitelerde egzersiz planlamaları yapan ve uygulayabilen, çocukların fiziksel gelişimleri ile birlikte , erişkin bireylerin  de sağlıklarını korumak ve geliştirmek amaçlı aktivitelerini planlayan ve yürütebilen   bireyler yetiştirme amaçlı müfredatını oluşturmuştur.

Son yıllarda Türkiye’de rekreasyon ve serbest zaman etkinlikleri; insanların sağlık ve hareket  etme  algılarını değiştirmiş, spor yapmanın yanı sıra özellikle fiziksel aktiviteye katılım, sağlıklı yaşam, sosyal verimlilik ve iş verimliliği , toplumun dikkatini çekmiş ve bu yönde yatırımlar artmıştır. Bu imkanların artması ve gelişmesi özellikle yerel yönetimlerle birlikte, özel yatırım ve tesisleşmeye bağlı olarak, rekreasyon kavramı ve algısı da değişmiştir. Bu gelişmelere bağlı olarak da rekreasyon eğitimi önem kazanmış ve lisans düzeyinde temel spor eğitiminin sonunda ileri sınıflarda bu alanda farklı uzmanlık alanları ortaya çıkmıştır.

Rekreasyon eğitimi alan öğrenciler; özellikle sağlık ve hareket temelli tüm programları planlayacak, yürütecek ve uygulayacak donanıma sahip olacaklardır. Toplumun her kesimine yönelik, yürütülecek bu faaliyetler ve programlar, her yaş grubu ile birlikte engelli bireylere de yönelik de olacaktır.

Rekreasyonun eğitiminin amacı; sosyal yönü gelişmiş, iletişim becerileri yüksek, sağlık temelli egzersiz programları üretebilen, özellikle serbest zaman aktivitelerinde katılımı sağlayabilen, çocuk ve engelli bireylerle birlikte, ileri yaş grubu bireylerin de egzersizleri hakkında bilgi ve birikimleri olan, turizm ve doğa sporlarında da aktivite planlayan ve yürütebilen bireyleri yetiştirmektir.

Rekreasyon Bölümünün İş Olanakları Nelerdir?

Rekreasyon bölümü mezunları için istihdam durumu sporun var olduğu her noktada mümkündür. Yerel yönetimlerin spor müdürlüklerinde, sosyal aktive yönetim departmanlarında, özel sektörün sosyal kulüpleri, sağlık ve fitness merkezlerinde, doğa sporu planlayan kamu ve özel kulüplerinde ve bu sektörün belli başlı kuruluşlarında, çocuk gelişim amaçlı öne çıkan aktivite merkezlerinde egzersiz lideri ve uzman eğitici olarak istihdam edilebilirler.

Ayrıca özel eğitim kuruluşlarında egzersiz lideri ve uzman olarak da görev alabilecekleri gibi engelli çocuklara yönelik kamu ve özel sektörün eğitim kuruluşlarında da egzersiz uzmanı olarak görev alabilirler. Dört yıllık eğitimleri sırasında eğitimini aldıkları bir spor branşında antrenör belgesine de sahip olacaklardır.
Tüm bunların haricinde; bireysel yaşam koçluğu, spor kondisyonerliği, doğa sporları uzmanlığı, ekstrem sporlar uzmanlığı, çocuklar için fiziksel aktivite ve fiziksel gelişim uzmanlığı, egzersiz profesyonelliği gibi ihtisas gerektiren alanlarda; mezunlarımızın   kariyer tercihleri arasındadır.

Neler Yapıyoruz?

Detaylı bilgi almak için formumuzu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin

 
Ad Soyad
E-Posta Adresi
İrtibat Numarası
Mesaj