Odyometri Bölümü

Odyometri Bölümü Nedir?

PROGRAMIN AMACI

Odyometri programı, KBB (Kulak- Burun- Boğaz) uzmanları tarafından belirlenen hastalara; işitme testi ile ilgili ekipmanı kullanarak öngörülen gerekli testleri uygulayan ve işitme cihazlarının kullanılması konusunda hastalara yardımcı olan, işitme kaybı ve denge bozukluğu hastalığı tanısı konusunda bilimsel yöntemleri bilen ve bu yöntemleri kullanabilen, işitme düzeylerinin belirlenmesi ve kaliteli bir işitme sağlanabilmesi için hastalara işitme ve denge testlerini uygulayabilen sağlık personeli(odyometri teknikeri) yetiştirmektedir. İşitme cihazları firmaları ile hastanelerin KBB servislerinin işitme ve denge bozuklukları hastalarının tanısında gerekli olduğu düşünülen işitme ve denge testlerinin uygulanması, işitme cihazlarının  çalışma şekilleri ve uyarlanması eğitimin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Öğrencilerimize mesleki bilgi ve becerilerin yanı sıra etkin sözel iletişim kurma, bir takım halinde çalışabilme, sorunları farkedebilme ve sorunları analitik çözme becerisini kazandırmayı da amaçlamaktadır.

Odyometri Bölüm Süresi

Programın eğitim süresi 2 yıl, eğitim dili ise Türkçedir. İsteğe bağlı olarak İngilizce Hazırlık Sınıfı okuma imkânı bulunmaktadır.Öğrencilerimiz eğitimlerini İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Kazlıçeşme Kampüsünde Örgün Öğretim şeklinde görmektedirler.Odyometri  programı öğrencilerimiz toplam 4 yarı yıl öğrenim süresi içinde odyometri yetkinlik derslerini, temel alan  derslerini, mesleki alan uzmanlık derslerini teorik ve uygulamalı olarak alırlar.Uygulama derslerini tam donanımlı laboratuvarlarımızda almalarının yanı sıra  yaptıkları stajda da meslekle ilgili pratik eğitimleri alırlar. Klinik uygulamalarımız, öğrencilerin yeterli becerileri kazanması ile işbirliği protokolü imzaladığımız özel ve kamu hastanelerinde, gözetmen hocalar eşliğinde yapılmaktadır. Klinik uygulamalarında,alanında tecrübeli odyometri teknikerlerini yakından gözlemlerler.

Odyometri Bölüm Müfredatı

Odyometri Önlisans programı öğrencilerimiz 4 yarıyıl boyunca Fizik,İşitme Kayıpları ve İşitme Cihazları,Akademik Sosyal Oryantasyon,Türk Dili,Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi,Temel Bilgi Teknolojileri,Temel Anatomi ve Fizyoloji,Tıbbi Terminoloji,Mesleki Sorumluluk ve Etik,İşitme ve Ölçümü,İlkyardım,KBB Hastalıklar Bilgisi,Enfeksiyon Hastalıkları ve Sterilizasyon,Odyometride İleri Test Yöntemleri,İngilizce,Girişimcilik,Klinik Uygulama,İletişim Becerileri,İş Sağlığı ve Güvenliği,Bitirme Projesi ve Staj gibi teorik ve uygulamalı dersleri almaktadır.Teorik derslerimiz geniş ve ferah dersliklerimizde,uygulama derslerimiz tam donanımlı teknolojik laboratuvarlarımızda verilmektedir.

Odyometri Ön lisans Programı okumak isteyen  öğrencilerin ÖSYM tarafından yapılan YKS(Yüksek Öğretim Kurumları) sınavına girmeleri zorunludur. Öğrenciler, bu sınavdan aldıkları TYT (Temel Yeterlilik Testi) puanına göre ÖSYM tarafından tercihleri doğrultusunda Odyometri Ön lisans Programına yerleştirilirler. Yabancı Uyruklu öğrencilerin YÖS (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı) sınavı sonucunda Odyometri ön lisans programına merkezi yerleştirme sistemi ile yerleştirilirler. Ayrıca Odyometri Ön lisans programına başka üniversitelerden TYT taban puanı ile  yatay geçiş olanağı vardır. Başarılı öğrencilerimiz Odyometri Ön lisans programı okurken aynı zamanda ÇAP (Çift Anadal Projesi) yaparak başka bir ön lisans programını da aynı zamanda yapabilirler.

Odyometri Önlisans programına yerleşen öğrencilerimiz kayıtlarını Kazlıçeşme Kampüsüne gidip yaptırmaları gerekmektedir. Kesin kayıtta istenen belgeler;

  • ÖSYM Yerleştirme Sonuç Belgesi
  • Lise Diploması: Kayıt esnasında lise diplomasının aslı veya geçici mezuniyet belgesinin aslı getirilmelidir. Lise diploması yerine “Geçici Mezuniyet Belgesi” dışında hiçbir belge kabul edilmemektedir. Başka bir üniversitede lisans okuyup Ön lisans programına kaydolacak öğrenciler üniversiteden alınacak onaylı öğrenci belgesi ile kaydolabilir.
  • Nüfus Cüzdanın Fotokopisi
  • 6 adet Vesikalık Fotoğraf (son altı ay içinde çekilmiş) (Her fotoğrafın arkasına öğrenci isim soy ismi yazılmalıdır.)
  • İkametgâh Belgesi (Muhtarlık ve E-devlet üzerinden alınan ikametgâh belgeleri yeterlidir.)
  • Askerlik Durumu Belgesi
  • Adres ve Bilgi Formu (web sitesinden çıktı alınabilir veya kampüste doldurulabilir.)
  • Adli Sicil Belgesi
  • Sağlık Raporu (İlk ve Acil Yardım, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği ve Uçak Teknolojisi bölümleri için gereklidir.)

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Odyometri Ön lisans programında alanında uzman, kaliteli, başarılı ve tecrübeli hocalarımız yer almaktadır. Odyometri Ön lisans programı akademik kadrosundaki değerli hocalarımız;

Doç.Dr.Ziya Saltürk

Öğr.Gör.Dr.Mircan Miroğlu

 

Odyometri Önlisans programı öğrencilerimizin mezuniyet hakkı elde edebilmesi için programda yer alan toplam 120 AKTS karşılığı derslerin tamamını başarıyla tamamlamış olması gerekir. Bununla birlikte mezuniyet aşamasındaki genel ağırlıklı not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması gerekir. Ayrıca mezuniyet için öğrencinin staj veya bitirme projesini başarılı bir şekilde tamamlamış olması gerekmektedir. Öğrenciler, eğitim-öğretim programındaki tüm şartları ve mezuniyet gerekliliklerini yerine getirdikten sonra, “Odyometri” alanında ön lisans derecesi ile mezun olurlar. Bu programdan mezun olanlar hastane ve özel kliniklerde, kulak, burun ve boğaz uzmanı ve odyolog gözetiminde “Odyometri Teknikeri” olarak işitme testleri uygulamaktadır. Program mezunları odyoloji uzmanı veya kulak burun boğaz hastalıkları uzmanının gözetim ve denetiminde, resmi veya özel hastanelerin odyoloji kliniklerinde çalışabilirler. Doğum kliniklerinde, yeni doğmuş bebeklere işitme testi uygulayabilir ve okullarda işitme testi yapabilirler. Ayrıca işitme cihazı ve koklear implant distribütör firmalarının ve odyolojik tanı merkezlerinin de odyometri teknikeri gereksiniminin olduğu bu tür özel kuruluşlarda da çalışma olanağı mevcuttur.

Neler Yapıyoruz?

Detaylı bilgi almak için formumuzu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin

 
Ad Soyad
E-Posta Adresi
İrtibat Numarası
Mesaj