Moda Tasarımı Bölümü

Moda Tasarımı Bölümü Nedir?

Moda Tasarımı programı, İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksekokulu’na bağlı olarak 2013 yılından bu yana moda endüstrisinin gereksinimleri doğrultusunda, eğitim dili Türkçe olan ve 4 yarıyıldan oluşan ön lisans eğitimi vermektedir.

Proje tabanlı eğitime odaklanan programımızın ilk yılında, öğrencilere moda tasarımı alanındaki çalışmaları, uygulamaları ve teknikleri öğretmeye yönelik unsurlar gibi genel hazırlık dersleri verilmektedir. İkinci yılında ise konuların ve özel odakların gelişimine, tamamlanmasına, nihai proje ve kişisel bir portföyün derlenmesine yönelik dersler ile öğrencilerin öğrenimlerini tamamlamaları sağlanmaktadır. Programın yoğunluklu olarak uygulamalı kısmını oluşturan ikinci yılında öğrenciler özellikle bilinçli, eklemlenmiş, özgün bir tasarım sürecinin altında yatan formları, siluetleri, malzemeleri, üretim süreçlerini ve sosyal faktörleri analiz ederler. Ayrıca atölye ortamındaki atmosfer, öğrencilerin bireyselliklerini çalışma ortamında ifade edebilmelerine olanak sağlayarak, iş hayatına kolaylıkla adapte olabilmelerini sağlamaktadır. Müfredatımızdaki 30 iş gününden oluşan zorunlu Staj uygulaması da öğrencilerin iş hayatını yakından deneyimleyebilmeleri bakımından adaptasyonu desteklemektedir. Mezuniyet sonrası dileyen öğrenciler Dikey Geçiş Sınavına girerek ÖSYM kılavuzunda belirtilen Moda Tasarımı ön lisans mezuniyeti sonrası tercih edilebilecek lisans düzeyindeki bölümlere devam edebilmektedirler.

Moda Tasarımı programı ÖSYM tarafından yapılan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT puan türünde öğrenci almakta olup, dileyen öğrencilere hazırlık eğitimi verilmektedir (Hazırlık eğitimi öğrenim süresi olan iki yıla dahil değildir.)

Plato Meslek Yüksekokulu Moda Tasarımı Programı, moda endüstrisinin gereksinimleri doğrultusunda elde veya bilgisayar destekli çizim ortamlarında yaratıcı, trend ve özgün tasarımlar yapabilen, dikiş ve süsleme tekniklerine hakim, dilediği tasarıma uygun kalıp hazırlayabilen ve seri üretim konularında mesleki bilgi ve yetkinliğe sahip inovatif ve nitelikli bireyler yetiştirmeyi amaçlayan iki yılık ön lisans programıdır.

Programımız proje tabanlı eğitime odaklandığından deneyim ve uygulamaya dayalı öğrenme büyük önem arz etmektedir. Bu doğrultuda öğrencilere moda tasarımına ilişkin kuramsal bilgilerin yanı sıra, uygulamaya dayalı dersler verilerek sektöre yönelik bilgi ve beceriler kazandırılmaktadır. Yüksekokulumuzun dört yarıyıllık eğitimi kapsamında farklı dönemlerde Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Bilgi Teknolojileri ve İngilizce gibi genel kültür ve toplum bilimlerinin temel kavramlarına ilişkin dersler yer alırken, mesleki eğitimler için çizim odalarında, moda ve bilgisayar atölyelerinde yapılan moda tasarımına ve uygulamalarına yönelik dersler ağırlık kazanmaktadır. Tüm bu derslere ek olarak öğrencilerin yerinde uygulamayla öğrendiklerini pekiştirebilmeleri ve farklı yöntemleri de deneyimleyebilmeleri bakımından 30 iş gününden oluşan zorunlu staj eğitimi şartı bulunmaktadır.

Moda Tasarımı programında; moda ve kültürü, trendleri, houte couture ve hazır giyim bilgisi, bilgisayar, tasarım ve üretim tekniklerine kadar geniş bir perspektife sahip, sektörün ihtiyaçlarına uygun mezunlar yetiştirmek ve öğrencilerin moda, tasarım ve sanatta yollarını bulmalarına yardımcı olmak hedeflenmektedir.

Programın eğitim dili Türkçe olup, isteğe bağlı hazırlık eğitimi bulunmaktadır (Hazırlık programı süresi iki yıllık öğrenim süresine dahil değildir). Programı başarıyla tamamlayan öğrencilere Moda Tasarımı alanında ÖNLİSANS derecesi verilir.
Moda tasarım programından mezun öğrenciler, DGS(Dikey Geçiş Sınavı) ile Sanat ve Tasarım, Mühendislik ve Güzel Sanatlar Fakültelerinde bulunan Moda Giyim Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Tekstil, Tekstil Mühendisliği, Tekstil Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı lisans düzeyindeki programlara dikey geçiş yapabilmektedirler.

Moda Tasarımı Bölüm Süresi

Programımız ön lisans eğitimi vermekte olup, toplamda 4 yarıyılı içeren 2 yıldan oluşmaktadır.

Moda Tasarımı programına kabul edilebilmek için ÖSYM tarafından yapılan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT puan türünden yeterli puanı almış olmak ve Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen esasları yerine getirmek gerekmektedir.

Moda Tasarımı programına TYT puan türünde 150 ve üzeri puan alan ve programa girmeye hak kazanan adaylar arasından ilgili yıl için belirlenmiş kontenjana göre en yüksek puandan başlayarak yerleştirmeler yapılır. Aynı zamanda ücretli programın yanı sıra %50 burslu programımız da bulunmaktadır.

Öğr. Gör Esra TAMBAY (Program Başkanı)

Öğr. Gör. Esra ÖĞÜLMÜŞ ÖZKUM

Öğr. Gör. Damla TAYMAZ

Öğr. Gör. Zeynep Hande CANPOLAT

İlgili programdan mezun olacak öğrenci aşağıdaki şartları yerine getirmek durumundadır: Moda Tasarımı öğretim programının ders, uygulama, staj, bitirme projesi gibi tüm gereklerini “İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Önlisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği” hükümlerine göre başarıyla tamamlamak ve Genel Ağırlıklı Not Ortalamasının (GANO) en az 2,00 olması gerekmektedir.

Moda Tasarımı Bölümü Müfredatı

  1. SINIF, 1. YARIYIL (GÜZ DÖNEMİ)

 

 Ders KoduDers AdıTeorikUygulamaKrediAKTSTürü
Lab.
 FAD103TEMEL DİKİM TEKNİKLERİ2236Z
Ders İçeriği 

Hazır giyim üretiminde kullanılan temel dikim ve dikiş tekniklerinin model özellikleri, dikiş makinesinin nasıl kullanılacağı, kumaş özellikleri ve kullanım amacına göre sınıflandırılması, temizleme, kapama, yırtmaç, cep vb. teknik ve güncel uygulamaların öğrenciye aktarıldığı derstir. Bu ders boyunca öğrenciler, giysi yapabilmek için gerekli becerileri kazanarak çeşitli dikiş teknikleri ile moda tasarımı dikim atölyesinde uygulamalar yapar.

 

 Ders KoduDers AdıTeorikUygulamaKrediAKTSTürü
Lab.
 FAD105TEMEL KALIP ÇİZİMİ1124Z
Ders İçeriğiTemel Kalıp Çizimi dersinde; biçki yöntemiyle kalıp hazırlama tekniği ile temel kadın giysi kalıpları pratik edilmektedir. Ders kapsamında, öğrencinin temel kalıpları kesim aşamasına kadar hazırlayabilmesi ve model uygulama yöntemleri ile kalıpları çeşitlendirebilmesi hedeflenmiştir.
 Ders KoduDers AdıTeorikUygulamaKrediAKTSTürü
Lab.
 FAD101MODA RESMİ VE İLLÜSTRASYONLARI1124Z
Ders İçeriği 

Derste kadın – erkek beden çizimi ve siluet özellikleri ele alınmaktadır. Altın oranlı insan çizimi üzerinde deforme çalışması ile moda resmi çizim eğitimi verilmektedir. Ayrıca kumaş çizimi, giysi tasarımı ve renklendirme üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Ders süresince marker, kuru kalem, sulu kuru tekniği ile moda illüstrasyonu renklendirme çalışmaları yapılarak öğrencilerin hayal gücünü geliştirmeye yönelik özgün tasarımlar yapabilmesi hedeflenmektedir.

 

 Ders KoduDers AdıTeorikUygulamaKrediAKTSTürü
Lab.
 VCD103TEMEL SANAT EĞİTİMİ2236Z
Ders İçeriğiDerste yüzeysel kompozisyonlar, serbest malzeme ile üç boyutlu tasarım, desen eğitimi verilir. Temel Sanat Eğitimi desen çalışmalarının dışında öğrencinin sanatsal sezgilerini geliştirmesi, sanat aktiviteleri ile eğitim arasında kişisel bir birleşim kurabilmesi ve uygulayabilmesini amaçlar. Biçim – doku – renk birlikteliğinin tanımlanması sağlanır. Biçimin oluşturulmasında temel yaklaşımlar, kompozisyon, doku değerleri, renk skalaları, renk değerleri, altın oran, tasarım ilkeleri, verilen konular arasında yer alır. Bununla birlikte öğrencilere kara kalem, guaj, akrilik boya teknikleri de öğretilmektedir.
 Ders KoduDers AdıTeorikUygulamaKrediAKTSTürü
Lab.
 VCC101AKADEMİK VE SOSYAL ORYANTASYON1002Zorunlu – UE
Ders İçeriği 

Akademik yapı, idari birimlerin tanıtımı, akademik takvim, akademik bölüm tanıtımları öğrenci bilgi yönetim sistemi kullanımı, öğrenci maillerinin kullanımı, e-öğrenme sistemi, öğrenci işleri birimi, yükseköğretim kurumları öğrenci disiplin yönetmeliği, eğitim – öğretim ve sınav yönetmeliği, farklılıklara saygı ve toplumsal bilinç, akademik hayatta etik, araştırma yöntemleri, uluslararası ilişkiler ofisi, kütüphane ve dokümantasyon daire başkanlığı, staj ve kariyer merkezi, sağlık, kültür ve spor daire başkanlığı, üniversite eğitiminin başarıya katkısı konularına yönelik tanıtım ve oryantasyon konuları dersin genel içeriğini oluşturmaktadır.

 

 Ders KoduDers AdıTeorikUygulamaKrediAKTSTürü
Lab.
 VCC103TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ2024Zorunlu – UE
Ders İçeriği 

Bireyin temel bilgi teknolojileri becerilerini edinebilmesi, internet ortamında aranılan bilgiye ulaşabilmesi, internetin sağladığı iletişim araçlarını kullanabilmesi, kendini tanıtıp anlatabilmesi, öğrenme sürecinde İnternet kaynaklarından yararlanabilmesi ve bir kelime işlemci programı kullanılabilmesi amaçlanarak dersin içeriği şekillendirilmiştir. Genel olarak; bilginin temel kavramları; internet, internet tarayıcısı ve arama motorları; elektronik posta kavramları ve hesap yönetimi; taşınabilir cihazlar; eşzamanlı ve eş zamansız iletişim araçları; sosyal ağlar; teknoloji ve öğrenme; MS Office Word (kelime işlemci programı) gibi başlıkları içermektedir.

 

           
            

 

  1. SINIF/2. YARIYIL (BAHAR DÖNEMİ)

 

 Ders KoduDers AdıTeorikUygulamaKrediAKTSTürü
Lab.
 FAD106MODA VE KOSTÜM TARİHİ2024Z
Ders İçeriği 

Moda ve Kostüm Tarihi dersinde; geçmişten günümüze moda kavramını sanat akımları, moda anlayışları ve bu anlayışları temsil eden moda tasarımcılarının tasarımlarına etkileri üzerinde durulmaktadır. Bu anlayışların farklı disiplinlerde sosyal, ekonomik, kültürel ve sanatsal açıdan karşılaştırmalı olarak incelenmesi hedeflenmekle birlikte kostüm kavramının tarihsel gelişim ve değişim evrelerinin teorik olarak irdelenmesini içermektedir. Derste hedeflenen öğrencilerin sanatsal bağlamda tasarım kavramını özümsemesi ve bilinçli tasarımlar oluşturabilmesine dayanak sağlamaktır.

 

 Ders KoduDers AdıTeorikUygulamaKrediAKTSTürü
Lab.
 FAD104MODA TASARIMI2236Z
Ders İçeriği 

Bu derste giysi tasarımı ve üretimi süreçlerinin öğrenci tarafından anlaşılması ve sürecin pratik edilmesine yönelik uygulamalar yapılmaktadır. Araştırma ve tasarım, hikâye ve renk panosu oluşturma, eskiz çizimlerin yapılması ve anlaşılması hedeflenmektedir. Giysi tasarımında teknik çizim hazırlanması ve öğrenilmesi üzerine teknik bilgiler ve uygulamalar yapılmaktadır. Ayrıca derste, tasarım sürecinin ilk aşamalarında yer alan hikâye panosu oluşturma ve panoya yönelik eskiz çalışması denemeleri de gerçekleşmektedir.

 

 Ders KoduDers AdıTeorikUygulamaKrediAKTSTürü
Lab.
 FAD102DRAPAJ TEKNİKLERİ1336Z
Ders İçeriği 

Drapaj Teknikleri dersinde, çeşitli kadın giysi modelleri ve bu modellerin biçki kalıpları drapaj tekniği yardımı ile terzi mankenleri üzerinde hazırlanmaktadır. Çeşitli kup, büzgü, pili gibi süsleme yöntemleri ile giysi modelleri geliştirilmektedir. Öğrencilerin üç boyutlu yüzey çalışmaları hazırlayarak, model uygulama; giysi tasarımı geliştirme; kalıp hazırlama ve dikim teknikleri ile ilgili becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

 

 Ders KoduDers AdıTeorikUygulamaKrediAKTSTürü
Lab
 FAD108SÜSLEME TEKNİKLERİ1134Z
Ders İçeriği 

Bu derste süslemenin tarihi, önemi ve giysi üzerindeki yerini kavrama üzerine teorik bilgilendirmelerin yanında işleme, dikiş teknikleri ve hazır harçlar – gereçler kullanılarak yapılan süsleme metotlarına uygun yöntem ve teknikler aktarılmaktadır. Öğrenciler tarafından, dersin alındığı dönem süresince verilen teorik bilgiler yardımıyla ilgili öğretim elemanı tarafından belirlenen konu/konular dahilinde geleneksel tarzın yanında modern ve güncel uygulama tekniklerinden oluşan bir portfolyo uygulaması yapılmaktadır. Bu sayede öğrencilerin el-göz koordinasyonu bağlamında el becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

 

  1. SINIF/3. YARIYIL (GÜZ DÖNEMİ)

 

 Ders KoduDers AdıTeorikUygulamaKrediAKTSTürü
Lab.
 FAD201BİLGİSAYAR DESTEKLİ MODA TASARIMI2236Z
Ders İçeriği 

Öğrencilere bilgisayar desteği ile tasarım sürecini kavrama ve uygulama eğitimi verilmektedir. Sanal ortamda teknik çizim oluşturulması, desen tasarımı, hikaye panosu çalışmaları, moda illüstrasyon çizimleri gibi tasarım sürecine ait bir çok uygulamanın eğitimi verilmektedir. Ayrıca derste öğrencilere teknolojinin moda tasarımı alanına kazandırdığı yenilikler ile ilgili güncel bilgi ve deneyimlere de yer verilmektedir.

 

 Ders KoduDers AdıTeorikUygulamaKrediAKTSTürü
Lab.
 FAD203GİYSİ ATÖLYESİ2236Z
Ders İçeriği 

Giysi Atölyesi dersi kapsamında öğrencilere ileri kalıp hazırlama tekniklerini detaylı pratik etme ortamı sağlanmaktadır. Belirlenmiş projeler yardımıyla, kadın giysilerinin detaylı kalıp hazırlığı, biçkileri ve bu kalıpların 3 boyutlu modele dönüştürülmesi aşamaları deneyimlenmektedir. Bu sayede öğrencilerin, model uygulamalı giysi kalıbı hazırlığının tüm aşamalarını gerçekleştirebilecek yetkinliğe ulaşması hedeflenmiştir.

 

 Ders KoduDers AdıTeorikUygulamaKrediAKTSTürü
Lab.
 FAD205MODA FOTOĞRAFÇILIĞI2236SA
Ders İçeriği 

Moda Tasarımı eğitimi alan öğrencilerin tasarımlarında kamera aracılığıyla mesaj oluşturma ve görsel öyküleme yöntemleri kullanarak web ortamında ya da basın yayın organlarında yayınlanması öğretilirken aynı zamanda Moda tasarımının yanında farklı bir iş alternatifi de sunulmaktadır. Derste; görsel malzeme kazanımı ile gözün kamera, ışık ve optikle beraberliğini sağlamak, kameranın çalışma prensiplerini ve fonksiyonlarını estetik görsellik ile bütünleştirilmesi gibi temel fotoğrafçılık kazanımlarının öğretilmesi hedeflenmektedir.

 

 Ders KoduDers AdıTeorikUygulamaKrediAKTSTürü
Lab
 URC201ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ4044Zorunlu – UE
Ders İçeriği 
 Ders KoduDers AdıTeorikUygulamaKrediAKTSTürü
Lab
 URC203İNGİLİZCE4044Zorunlu – UE
Ders İçeriği 

 

 

  1. SINIF/ 4. YARIYIL (BAHAR DÖNEMİ)

 

 Ders KoduDers AdıTeorikUygulamaKrediAKTSTürü
Lab.
 VCC202BİTİRME PROJESİ1226Z
Ders İçeriği 

Bitirme projesi dersinde öğrencilerden ilk üç dönemde edindikleri bilgi ve deneyimler çerçevesinde ilgili danışman öğretim elemanları tarafından belirlenen konu dahilinde bağımsız bir şekilde çizimden dikime kadar olan tüm süreçleri kapsayan bir proje geliştirmeleri istenmektedir. Bu süreçte sektör standartları düzeyinde bir proje geliştirmesi gereken öğrencilerin tasarımları, belirlenen kriterler dahilinde danışman öğretim elemanları ile yapılan birebir görüşmeler doğrultusunda şekillenmektedir. Bu dersin sonunda yapılan not değerlendirmeleri öğrencilerin, yıl sonunda program öğretim elemanlarından oluşan bir jüri karşısında projelerini savunmalarını gerektirmektedir.

 

 Ders KoduDers AdıTeorikUygulamaKrediAKTSTürü
Lab.
 FAD204STİL VE İMAJ1124SA
Ders İçeriği 

Stil ve İmaj dersinde, ‘Moda’ kavramı çeşitli bakış açılarından irdelenmektedir. Stil ve İmaj yaratımı sürecinde destek sağlayacak olan; giysi ergonomisi, giysi açısından temel tasarım unsurlarının amaç doğrultusunda kullanımı, vücut tipleri, vücut tiplerine göre giyinme, renk analizi ve kombini, firmaların stratejileri ve kurum kültürleri ile uyumlu askı hazırlama, sosyal-kültürel unsurların stil ve imaj yaratımına katkıları ve etkileri incelenmektedir. Ders kapsamında öğrencilere teorik bilgiler yardımıyla, hedeflenen stil veya imaj özelliklerini analiz etme ve bu özellikleri uygulayabilme becerilerinin kazandırılması hedeflenmektedir.

 

 Ders KoduDers AdıTeorikUygulamaKrediAKTSTürü
Lab
 FAD202KOLEKSİYON HAZIRLAMA1124SA
Ders İçeriği 

Bu derste öğrencilere hayal etmek, farklı düşünmek ve özgün tasarımlar yapabilmek adına tasarım ilke ve ögelerine yönelik uygulamalar yaptırılmaktadır. Teorikte koleksiyon parçaları arasındaki ilişki ve koleksiyon aşamalarının önemi vurgulanırken bir koleksiyon sürecinin çizim aşamasından bitmiş ürün sunumuna kadar olan tüm süreç uygulamalı olarak anlatılmaktadır. Ders süresince öğrencilerden ders koordinatörü tarafından verilen kavram dahilinde aşama aşama örnek koleksiyon tasarımları ortaya çıkarılmaları istenmektedir.

 

 Ders KoduDers AdıTeorikUygulamaKrediAKTSTürü
Lab
 VCC204STAJ0428Z
Ders İçeriği 

Staj’ın amacı; öğrencilerimize meslekleriyle ilgili işyerlerini yakından tanımak, öğrenim süreleri içinde kazandıkları bilgi ve deneyimlerini pekiştirmek, almış oldukları teorik bilgileri kullanabilme ve uygulamaya aktarma becerisini kazandırmak, mesleki alanda yaşanan teknolojik değişimleri izlemelerini ve tanımalarını sağlamaktır. Bu bağlamda her öğrenci 1. Sınıfı bitirdikten sonra, belirlenmiş olan son tarihe kadar 30 iş gününden oluşan staj zorunluluğunu yerine getirmekle yükümlüdür.

 

 Ders KoduDers AdıTeorikUygulamaKrediAKTSTürü
Lab.
 URC204TÜRK DİLİ4044Zorunlu – UE
Ders İçeriği 
 Ders KoduDers AdıTeorikUygulamaKrediAKTSTürü
Lab.
 VCC206İLETİŞİM BECERİLERİ2024Zorunlu – UE
Ders İçeriği 

Bu ders; öğrencilerin, iletişim sürecinin temel özellikleri hakkında bilgi sahibi olmasını sağlarken, etkili ve doğru iletişim kurabilmek için yapılması gerekenlerin öğretilmesini hedeflemektedir. İletişimin özellikleri, iletişimin türleri, algısal farklılıklar ve iletişim, iletişim engeli olarak dil, etkili mesaj iletimi, sözel olmayan iletişim ve beden dili, dinleme becerileri, konuşma becerileri, kişilerarası ilişkiler, grup iletişimi

çatışma becerileri; kendini ortaya koyabilme, çatışma becerileri; adil kavga, pazarlık, gruplarda problem çözme, tutum ve ikna kavramları, başarılı iknanın adımları, iknanın toplumsal hayattaki önemi, sözsüz iletişim ve ikna, görüşme yapma teknikleri ve dikkat edilmesi gerekenler gibi ana başlıkları” içermektedir.

 

 

 

SAD: Seçmeli Alan Dışı Ders

SA: Seçmeli Alan Dersi

UE: Uzaktan Eğitim

Neler Yapıyoruz?

Detaylı bilgi almak için formumuzu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin

 
Ad Soyad
E-Posta Adresi
İrtibat Numarası
Mesaj