Meslek Tercihleri

Meslek; bir kimsenin geçimini sağlamak üzere yaptığı iş ya da uğraşı ifade eder. Meslek seçimi ise kişinin tüm meslekler arasından en iyi yapabileceğini düşündüğü mesleğe yönelmesidir. Doğru meslek seçimi; kişiliğe, eğilimlere ve yeteneklere göre kişiden kişiye göre değişmektedir.

Meslek seçiminin ilk basamağı kişinin kendini tanımasıyla oluşur. Bir mesleği parası ya da sırf popüler olduğu için seçmek uzun vadede kişiye iş hayatında mutsuzluk getirecektir. İnsan hayatında böylesine önemli etkileri olan bir kararın iyice düşünülmeden verilmesi, hayal kırıklığına ve başarısızlığa yol açar. Maalesef ülkemizde meslek seçiminde en etkin iki unsur; fazla para kazanma isteği ve ebeveynlerin baskın istekleri oluyor. Özellikle aile baskısından istemediği bölümden mezun olan binlerce gencimiz kendileri için verilen karara uymak zorunda bırakılıyorlar.

Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Ayvansaray Üniversitesi sosyal sorumluluk projesi olan Meslek Tercihleri; öğrencilerin meslek seçimini kolaylaştırmak için farklı açılardan örnekler ile yol gösterirken aynı zamanda meslekleri interaktif ve eğlenceli bir ortamda sunarak binlerce öğrencinin kariyer yolculuğuna pusula olmayı hedefliyor.

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi olarak son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte birçok başarılı proje yürüttük. Son olarak ise ortak bir projeye imza atarak, Meslek Tercihleri projesini hayata geçirdik. Meslek Tercihleri projesi ile binlerce üniversite adayının meslekler konusundaki bilgilerini artırmak ve kariyer yolculuklarında bilinçli tercih yapabilmeleri için pusula olmayı amaçladık.

Yanlış bölüm seçerek her yıl tekrar tekrar sınava giren yüzbinlerce öğrencimizin sayısını azaltmak ve öğrencilerin kariyer planlamasında pusula olmak adına başlattığımız meslektercihleri.com’da her geçen gün yeni meslekler ile öğrencilere aradıkları mesleklerin detaylarına ulaşma imkanı sağlıyoruz. Hemen her gün yeni meslekler ekleyerek geliştirdiğimiz portalımız, geleceğini inşa etme konusunda tüm gençleri bilinçlendiriyor. Her mesleği; eğitim danışmanı, bölüm öğrencisi ve işin profesyonelinden dinleme fırsatı sunduğumuz videolarda mesleğe dair en ufak detaya dahi ulaşıla biliniyor. Hukuk’tan Anesteziye, Tıp’tan Mimarlığa kadar birçok farklı bölüm bazında içerikler sunan meslektercihleri.com, ilgilendiğiniz mesleğin üniversitelerde yer alan taban puanlarını, başarı sıralamalarını ve kontenjanlarını rahatlıkla bulabileceğiniz bir portal sunuyor.

Üniversite adaylarına başarılar dileriz,

www.meslektercihleri.com