İnternet ve Ağ Teknolojileri Bölümü

İnternet ve Ağ Teknolojileri Bölümü Nedir?

PROGRAMIN AMACI

Internet ve Ağ Teknolojileri bölümü Türkiye’de kurulan ilk vakıf üniversite bölümüdür. Müfredatı ve uygulamalarıyla bilgi işlem-BT ve IT departmanında görev yapmak isteyen öğrencilerin ortak noktasıdır. Bölümümüz verdiği yüzlerce mezun ve bu mezun öğrencilerin kurumsal firmalarda başarılı bir şekilde çalışmasıyla övünmektedir. Bizim farkımız piyasada çalışmış deneyim kadrosuyla, kurumsal firmalarda çalışabilecek ve kurumsal firmaların IT departmanlarında güncel kullanılan ürünleri anlatan müfredatıyla öğrencilerimizin mezuniyet sonrasında kolayca iş bulmalarına imkan vermemizdir. Bilgisayar programcılığına benzer diğer bölümler gibi değil, programlamadan anlayan ama asıl görevinin sistem ve network işi yapabilen internet ve ağ teknolojisi uzmanı öğrenciler yetiştirmek olduğunun bilincinde eğitim vermekteyiz. Eğer sizlerde bilişim dünyasında olmak ve iş imkanlarından rahatlıkla yararlanmak istiyorsanız çok çalışmalı ve Internet ve Ağ Teknolojileri bölümünü tercih etmelisiniz.

İnternet ve Ağ Teknolojileri Bölüm Süresi

Bu bölümü okumaya karar veren aday ilk önce 2 yıl /4 dönemden oluşan eğitim hayatını tamamlamalıdır. Bu eğitim ile kurumsal firmaların IT(Internet Teknolojileri) ve BT(Bilgi Teknolojileri) departmanlarında Sistem Analizcisi, IT Uzmanı, Bilgi İşlem Yöneticisi, Sistem Uzmanı, Ağ Uzmanı, Bilgi İşlem Uzmanı, Sistem Destek Uzmanı, Sistem ve Ağ Danışmanı / Uzmanı, Sistem Yöneticisi, Ağ Yöneticisi gibi ünvanlar altında çalışabilmektedir. Eğitim ömür boyu süren bir süreç olması sebebiyle bu yolda devam edip farklı ünvanlar almak isteyen öğrencilerimiz DGS(Dikey Geçiş Sınavı) ile Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar – Enformatik, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Bilgisayar Bilimleri, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, Matematik – Bilgisayar, Yazılım Mühendisliği gibi lisans bölümlerine geçiş yapabilmektedirler.

 

Internet ve Ağ Teknolojilerine girmek isteyen aday öğrencileriler ilk öncelikle bilgisayar ve bilişim altyapılarında çalışmayı sevmeleri gerekmektedir. Bilgisayarla zaman geçirmeyi seven adaylar bu bölümü tercih edebilirler. Çok çalışıp başarılı olmak isteyen hep gözönünde ve parmakla gösterilmek isteyen adaylar bölümün farkındalığını bilerek başvuru yapabilirler. İş imkanlarının diğer sektörlere göre ön planda olduğu bu bölüm birçok öğrenciye iş imkanı sunmaktadır. Öğrencilerin okulda verilen uygulama derslerini yapmaları ders takibini sürdürmeleri şartıyla iş bulma yolunda büyük adımları gerçekleştirmiş olacaklardır.Bilgi işlem departmanları içerisinde yazılım ve programlama ile ilgilenmek yerine firmaların IT departmalarında görev yapacak network- sanallaştırma- siber güvenlik- cloud mimarisi- mesajlaşma altyapıları üzerine kendini geliştirmek isteyen adayların bu bölümü tercih etmeleri daha doğru olacaktır. Karar verildikten sonra başvuru ve kayıt kısmında yer alan adımları izleyerek bölüme başvuru yapıp kabul görebilirsiniz.

Internet ve Ağ Teknolojileri bölümününe kayıt yapmak isteyen öğrencilerin YKS sınavından barajı geçerek tercih yapmaları gerekmektedir. Tercih sonrasında oluşan sıralamayla tabloda bölüme girmeyi sağlayacak gerekli ham puanı sağlamaları durumunda kayıt yapabileceklerdir. Bu puanı sağlayan öğrencilerin liselerinden mezuniyet belgeleriyle birlikte okulun istediği diğer evrakları(foto vs) getirmeleri durumunda bölüme başvurusu kabul edilecektir. Ayrıca yatay geçiş ile bölüme gelmek isteyen öğrencilerin yatay geçiş şartlarını sağlamaları şartıyla bölüme geçiş yapabilmektedirler. Kayıt yapıldıktan sonra öğrenciler e-öğrenme ve ois şifrelerini alarak başlayacak dönemin ders seçmelerini gerçekleştirip döneme başlayabilirler.

Internet ve Ağ Teknolojileri bölümü akademik kadrosuyla da farklılaşan bölümlerimiz arasındadır. Bölümümüz içerisinde kurumsal firma ve farklı üniversitelerde görev yapmış bir çok eğitimcimiz yer almaktadır. Bunun yanı sıra okul seçmeli veya bilgisayar programcılığıyla ortak derslerimizde tecrübeli öğretim görevlilerimiz ile yapılacaktır. Bölüm hocalarımız daha önce farklı kurumlarda da çalışmış ,kendisini sürekli geliştiren ,gelişime ve öğrenci katılımlı bir çok projeye destek olan öğretim görevlilerinden oluşmaktadır. Kurumsal firmalardan gelen ve bölümün sürekliliğini sağlayan hocalarımız şu ana kadar 9 yıldır mezun vermektedirler. Oluşan bu tecrübe bölümün Türkiye’de kendi müfredatıyla tek olmasını sağlamıştır. Her yıl kendisini ve anlatılan konuları güncelleyen bir akademik kadroya sahiptir. Bunun yanısıra dönem ve ders gerekliliğinde piyasada aktif çalışan eğitimcilerimizde derse katılarak tecrübelerini öğrencilerimize aktarmaktadır.

Bölüm dersleri notlandırıldığında yönetmeliğe uygun bir şekilde genel not ortalaması çıkacaktır. Bölümümüz 4 dönemden oluşmaktadır. 1. Ve 3. Dönem güz dönemi, 2. Ve 4. Dönem ise bahar dönemi olarak nitelendirilir. Öğrencilerimiz sınav sonuçlarına göre ders not ortalaması DD ve DC olanlar (50-60 arası) not ile dersten geçebilirler. FF veya FD (0-49 arası) not alan öğrencilerimiz bu dersleri alttan, yaz okulu veya 3ders sınavı ile geçebilirler. Tüm notları FD üstü olan öğrenciler GNO(genel not ortalaması)ndan da 2,00 üstü bir ortalamayı tutturmaları durumunda mezun olmaya hak kazanırlar. Bunların yanında Staj gibi verilmesi gereken derslerin tamamlanmış olması mezuniyet için gereklidir.

 

İnternet ve Ağ Teknolojileri Bölümü Müfredatı

Internet ve Ağ Teknolojileri bölümünü okumak isteyen öğrenci bilişim teknolojilerinin sistem ve network bilgisi kısmını karşılayacak donanıma sahip olmaktadır. Şuan Türkiye’de BT alanında çalışan personellerin büyük kısmı kurumsal firmaların sunucularını ve network yapılarının stabil çalışmasında görevlidir. Bu çalışmanın yanında kurumsal firmalardaki farklı personellerin son kullanıcı ihtiyaçlarını gidermeye dönük çalışılmaktadır. Internet ve Ağ Teknolojileri okuyan öğrenciler son kullanıcı desteğinden , firmaların ihtiyacı olan sunucu yapılarına, bu sunucuların sanallaştırma ortamlarının konfigurasyonunu yapmayı sağlayacak bilgi birikimine sahip olacaklardır. Bunun yanında Active Directory yapısı, Network Infrastructure, Exchange Server konfigurasyonu, Firewall ve konfigurasyonları ile IT ve Siber güvenliğini sağlayacak bir çok konunun eğitimi yıl boyunca verilecektir. 

Neler Yapıyoruz?

Detaylı bilgi almak için formumuzu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin

 
Ad Soyad
E-Posta Adresi
İrtibat Numarası
Mesaj