İç Mekan Tasarımı Bölümü

İç Mekan Tasarımı Bölümü Nedir?

PROGRAMIN AMACI

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksekokulu İç Mekan Tasarım programı 2016 yılında eğitim ve öğretime başlamıştır. Mekanlar artık sadece barınma, korunma ya da doğal ortamdan yalıtılmayı değil, yaşamın nitelikli içeriğini oluşturan değerleri de içinde barındıran bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.  İç mekanlarda, bir yerin anlamını oluşturan, önem ve değerini artıran önemli parçalardır.

İnsan, içinde bulunduğu mekan ile sürekli bir etkileşim halindedir. Mekânın sınırları, formu, renkleri, dokusu, uyumu ve anlamı yaşam üzerinde önemli bir uyarandır ve konfor alanı yaratır. Bu nedenle mekan tasarımı çok önemlidir. Düşünce, kavram ve biçimlerin birbiriyle sıkı bir ilişki içinde olduğu iç tasarımın önemi hem ticari mekânlarda hem konutlarda her geçen gün artmaktadır ve işin uzmanlarına büyük bir ihtiyaç duyulmaktadır.  İç Mekân Tasarımı Ön lisans Programı da, özgün tasarımlarla iç mekanları renklendiren, kendi tarzını oluşturabilen uzmanlar yetiştirmeyi hedeflemektedir.

İç Mekân Tasarımı Programı mezunları “İç Mekân Tasarımı Teknikeri” olarak iş hayatına adım atar  ve iç mimarlık ofislerinin, mimarlık bürolarının ve mobilya imalat firmalarının tasarım ekiplerinde yer alabilirler. Ayrıca tekniker olarak mimari ve iç mimari projelerin çizim ve imalat süreçlerinde çalışma olanağı bulabilirler. Aynı zamanda, yapı ve dekorasyon malzemesi üretici firmalarının satış ve pazarlama departmanlarında satış temsilcisi, ürün geliştirme departmanlarında ise ürün tasarım ve denetleme sorumlusu olarak görev yapabilirler. 

Mezun olan öğrenciler ‘’ Dikey Geçiş Sınavı’na katılıp Geleneksel Türk El sanatları, Geleneksel Türk Sanatları, İç Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Mimarlık, Restorasyon ve Konservasyon, Tezhip bölümlerine belirlenen kontenjanlar dahilinde dikey geçiş yapabilmektedirler.

İç mekan tasarımı teknikeri olmak isteyenlerin; yaratıcı ve estetik görüş sahibi olan, tasarım konusunda kendisini geliştirmiş,  renkleri ve şekilleri ayrıntıları ile algılayabilen,  çizim yeteneğine sahip, bilgisayar destekli çizim programlarını kullanabilen, yeniliklere ve eleştiriye açık, sorumluluk alabilen, iletişim becerileri kuvvetli kişiler olmaları gerekmektedir.

İç Mekan Tasarımı Bölüm Süresi

İç Mekan Tasarım Programı, eğitim ve öğretim süresi 2 yıl olup 4 yarıyıldan oluşmaktadır. 2 yıllık örgün ve 2. Öğretim eğitim süresini içermektedir. Mezuniyet koşulu olarak öğrencilerin toplam 120 AKTS’lik dersleri başarılı bir şeklide tamamlaması gerekmektedir. Dersler dönemlik işlenmektedir ve her yarıyılda en az 15 hafta olmak üzere toplam 60 hafta eğitim-öğretim verilmektedir. İkinci yarıyılın sonunda 20 iş günü olacak şekilde ilgili kamu kurumlarında veya özel sektörde mesleki stajlarını tamamlamaları gerekmektedir. 

İç Mekan Tasarımı Bölüm Müfredatı

İç Mekan Tasarımı programı Teknik resim, İç Mekan Tasarımı, Yapı malzemeleri, Temel Sanat eğitimi, Bilgisayar destekli çizim programları, Detay çözümleme, Mobilya tasarımı, Dekorasyonda üretim teknikleri gibi dersler uygulamalı bir eğitimle verilmektedir. Ayrıca seçmeli derslerde yer almaktadır.

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksekokulu İç Mekan Tasarım Programına, Lise ve dengi okullardan mezun olan öğrenciler, YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı)’ye dayalı bir sınava girerek kabul edilmektedirler. Sınav yılda bir kez yapılıp, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenmektedir. (www.osym.gov.tr) . Adaylar, Yükseköğretim kurumlarına, YGS sınavından aldıkları puan ve Ortaöğretim başarı puanı ortalaması birleşimiyle TYT puanına göre merkezi yerleştirme ile programımızı kazandıkları takdirde kayıt yaptırabilirler.

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksekokulu Harita ve Kadastro programına kayıt yaptırmak isteyen aday öğrenciler, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenlenen sınavdan yeterli puanı alıp tercih ettikleri takdirde, ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirme ile okulumuza yerleştirildikleri takdirde www.ayvansaray.edu.tr adresinden kayıt tarihlerini ve duyuruları takip ederek, okulumuza gelip kayıt yaptırabilmektedirler

Öğr. Gör. Berkay BEKTÜRK

berkaybekturk@ayvansaray.edu.tr

Öğr. Gör. Gökhan DUYUR

gokhanduyur@ayvansaray.edu.tr

Öğr. Gör. Yasemin ERDOĞAN

yaseminerdogan@ayvansaray.edu.tr

İç Mekan Tasarım programını kazanan her öğrencinin dönem başında derslere kayıt yaptırması ve dönem sonu sınava girebilmesi için derslerin %70’ine; uygulamalı derslerin ise en az %80’ine devam etmiş olmaları gerekmektedir. Öğrenciler her ders için en az 1 ara sınav ve yarıyıl sonu sınavlarına girmek durumundadır. Tüm sınavlar 100 puan üzerinden değerlendirilir. İç Mekan Tasarımı programından ön lisans derecesi ile mezun olabilmesi için öğrencilerin, programda alması gereken zorunlu ve seçmeli derslerin toplam 120 AKTS’lik karşılığını başarıyla tamamlaması ve genel ağırlıklı not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olarak tamamlaması gerekmektedir.

Sınavlar, Değerlendirme ve Notlandırma, “İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği ”ne göre yapılmaktadır.

İç Mekan Tasarımı Bölümü

1. Yarıyıl
Ders KoduDers AdıDiliZ / SA / SADTeorikUygulamaLaboratuvarAKTS  
ARR105Teknik ResimTürkçeZ2206  
IND101İç Mekan Tasarımı ITürkçeZ1104  
IND103Yapı MalzemeleriTürkçeZ2004  
VCC101Akademik ve Sosyal OryantasyonTürkçeZ0002  
VCC103Temel Bilgi TeknolojileriTürkçeZ2004  
VCC105Temel İşletmeTürkçeZ2004  
VCD103Temel Sanat EğitimiTürkçeZ2206  
Toplam 30  

 

2. Yarıyıl
Ders KoduDers AdıDiliZ / SA / SADTeorikUygulamaLaboratuvarAKTS  
IND102İç Mekan Tasarımı IITürkçeZ2206  
IND104Bilgisayar Destekli Çizim ITürkçeZ2206  
IND108Tasarım Prensipleri ve MekanTürkçeZ2004  
IND110Detay ÇözümlemeTürkçeZ1104  
UEC126Kariyer PlanlamaTürkçeZ1002  
 Üniversite Seçmeli SAD   4  
 Üniversite Seçmeli SAD   4  
Toplam 30  
3. Yarıyıl
Ders KoduDers AdıDiliZ / SA / SADTeorikUygulamaLaboratuvarAKTS  
IND201Bilgisayar Destekli Çizim IITürkçeZ2206  
IND203İç Mekan Tasarımı IIITürkçeZ2206  
URC201Atatürk İlkeleri ve İnkılap TarihiTürkçeZ4004  
URC203İngilizceTürkçeZ4004  
 Bölüm Seçmeli SA   6  
 Üniversite Seçmeli SAD   4  
Toplam 30  
     

 

4. Yarıyıl
Ders KoduDers AdıDiliZ / SA / SADTeorikUygulamaLaboratuvarAKTS  
URC204Türk DiliTürkçeZ4004  
VCC202Bitirme ProjesiTürkçeZ1206  
VCC204StajTürkçeZ0408  
VCC206İletişim BecerileriTürkçeZ2004  
 Bölüm Seçmeli SA   4  
 Bölüm Seçmeli SA   4  
Toplam 30  

Neler Yapıyoruz?

Detaylı bilgi almak için formumuzu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin

 
Ad Soyad
E-Posta Adresi
İrtibat Numarası
Mesaj