Çocuk Gelişimi Bölümü

Çocuk Gelişimi Bölümü Nedir?

Kısaca çocuk gelişimi bölümü, insan hayatının başladığı ve ergenlik dönemine kadar süren süre içerisinde psikolojik, ruh hali ve fiziksel gelişimini konu alan akademik bir bölümdür.

PROGRAMIN AMACI

İnsanın doğum öncesinden başlayan büyüme ve gelişim süreci nasıldır? İnsanlar hangi gelişim evrelerinden geçer? Çocukların gelişim aşamaları nasıldır? Bebekler hangi gelişim evrelerinden geçerek büyüyüp gelişiyor? Özel eğitim nedir? Çocuklara nasıl ve neden eğitim verilir? Çocuklar için eğitim materyali nasıl hazırlanır? Çocuk hakları nedir? Okul öncesinde hangi eğitim programları uygulanır? Okul öncesinde aileler ile nasıl çalışır? gibi pek çok sorunun yanıtı çocuk gelişimi bölümünün ders içeriğini oluşturmaktadır.

Çocuk Gelişimi bölümünde öğrenciler doğum öncesinde başlayarak ileri yaş dönemine kadar devam eden insanın çeşitli gelişim evreleri, çocukların gelişim aşamaları, özel eğitimin ne olduğunu, çocuk haklarının önemi, farklı okul öncesi eğitim programları, okul öncesine döneme yönelik eğitim materyali geliştirme gibi farklı alanlara dair bilgi edinirler. Böylelikle öğrenciler çocukların psikomotor, bilişsel, sosyal-duygusal ve dil becerileri gibi gelişim alanlarına yönelik destekleyici programlar geliştirerek aileyi ve toplumu çocuğun gelişimi konusunda bilgilendirebilen mezunlar olurlar. 

Derslerde hem teorik hem uygulama olarak ayrılarak öğrencilerin teorik bilgileri pratik ve uygulama alanıyla birleştirmesine imkan verecek şekilde düzenlenmiştir.

Öğrenciler son sınıfta anaokulu, kreş ve gündüz bakımevleri, oyun evleri, oyun kulüpleri, özel eğitim e rehabilitasyon merkez gibi çocuk gelişimine yönelik çeşitli kurumlarda staj yaparak uygulama pratiklerini geliştirirler. Mezuniyet sonrasında da okul öncesi eğitim merkezleri, kreş ve gündüz bakımevleri, anaokulları, çocuk yuvaları, çocuk sağlığı merkezleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, özel alt sınıflar, oyun merkezleri ve oyun grupları gibi çocuk gelişimine yönelik farklı alanlarda çalışabilirler.

Çocuk Gelişimi Bölüm Süresi

Çocuk Gelişimi bölümü ön lisans programı olmak üzere iki yıllık bir programdır. Çocuk Gelişimi bölümünün örgün öğretim, ikinci öğretim ve uzaktan eğitim olmak üzere farklı öğretim türleri mevcuttur. Öğrenciler TYT puanları doğrultusunda farklı öğretim türlerinden birine yerleştirilirler. Ön lisans programında öğrencilerin isteğe bağlı olarak İngilizce hazırlık sınıfında eğitim görebilme imkanı vardır. Dileyen öğrenciler İngilizce hazırlık sınıfına kayıt olarak bir yıl sonrasında Çocuk Gelişimi ön lisans programına devam edebilirler. Ön lisans mezuniyeti ile öğrenciler çocuk gelişimi meslek elemanı olabilirler. Lisans eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler dikey geçiş sınavı ile çocuk gelişimi,  çocuk sağlığı ve gelişimi, okul öncesi öğretmenliği dört yıllık bölümlerini tercih edebilirler.

KABUL KOŞULLARI

Çocuk Gelişimi ön lisans bölümü kabul koşulları YÖK’ün ilgili mevzuatı doğrultusunda OSYM tarafından belirlenmektedir. Çocuk Gelişimi ön lisans bölümüne OSYM tarafından merkezi yerleştirme ile öğrenci alınmaktadır. Çocuk Gelişimi ön lisans bölümü puan türü TYT olarak belirlenmiştir. Öğrenciler ön lisans bölümleri için lise mezuniyeti sonrasında OSYM tarafından yapılan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) ilk aşaması olan Temel Yetenek Testi (TYT) sonucunda en az 150 puan ile barajı geçmek durumundadır.  

Çocuk Gelişimi bölümü başvurusu için öncelikle öğrenci adayının lise mezuniyeti sonrasında OSYM tarafından yapılan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) ilk aşaması olan Temel Yetenek Testi (TYT) ile en az 150 puan barajı geçmesi gerekmektedir. Yeterli TYT puanı ile aday öğrencinin ön lisans çocuk gelişimi programını tercih etmesi ve tercih sonuçlarına göre ön lisans çocuk gelişimi programına yerleşmesi gerekmektedir. Çocuk Gelişimi ön lisans bölümü tercih ve kayıt dönemi her yıl OSYM’nin belirlediği takvime göre belirli tarihler arasında yapılmaktadır.

Çocuk Gelişimi Bölümü eğitim kadrosu okul öncesi öğretmenliği, psikoloji, sınıf öğretmenliği gibi farklı alanlarda uzmanlıkları ve deneyimleri olan akademisyenlerden oluşmaktadır.

Öğr. Gör. Erdem Tüfekçi    erdemtufekci@ayvansaray.edu.tr

Öğr. Gör. Pınar Talaslıoğlu  pinartalaslioglu@ayvansaray.edu.tr

Öğr. Gör. Gözde Akkaya  gozdeakkaya@ayvansaray.edu.tr

Öğr. Gör. Lütfullah Çelikten lutfullahcelikten@ayvansaray.edu.tr

Öğr. Gör. Burçak Ceren Akpınar burcakcerenakpinar@ayvansaray.edu.tr

Çocuk Gelişim alanında ön lisans derecesi elde edebilmek için öğrencilerin tüm programda alması gereken zorunlu ve seçmeli derslerin tümünü başarıyla tamamlamış olması, genel ağırlıklı not ortalamasının mezuniyet koşulunu karşılaması ve staj uygulamasını başarıyla tamamlamış olması gerekmektedir.  Öğrenciler Çocuk Gelişimi bölümü mezuniyet koşullarına dair detaylı bilgileri üniversitelerin ön lisans ve lisans eğitim- öğretim yönetmeliklerinden inceleyebilirler.

Çocuk Gelişimi Bölümü Müfredatı

1. Yarıyıl
Ders KoduDers AdıDiliZ / SA / SADTeorikUygulamaLaboratuvarAKTS  
CDV101Çocuk Hakları ve KorumaTürkçeZ2004  
CDV103PsikolojiTürkçeZ4006  
CKN101Beslenmenin Temel İlkeleriTürkçeZ4006  
SCS105SosyolojiTürkçeZ2004  
VCC101Akademik ve Sosyal OryantasyonTürkçeZ0002  
VCC103Temel Bilgi TeknolojileriTürkçeZ2004  
VCC105Temel İşletmeTürkçeZ2004  
Toplam 30  

 

2. Yarıyıl
Ders KoduDers AdıDiliZ / SA / SADTeorikUygulamaLaboratuvarAKTS  
CDV104Okul Öncesinde Program GeliştirmeTürkçeZ2206  
CDV106Oyun ve Oyun Materyalleri GeliştirmeTürkçeZ2206  
CDV108Gelişim TeorileriTürkçeZ2004  
UEC126Kariyer PlanlamaTürkçeZ1002  
VCH106İlk YardımTürkçeZ1104  
 Üniversite Seçmeli SAD   4  
 Üniversite Seçmeli SAD   4  
Toplam 30  
3. Yarıyıl
Ders KoduDers AdıDiliZ / SA / SADTeorikUygulamaLaboratuvarAKTS  
CDV201Okul Öncesi Matematik EğitimiTürkçeZ2206  
CDV203Öğretim YöntemleriTürkçeZ4006  
URC201Atatürk İlkeleri ve İnkılap TarihiTürkçeZ4004  
URC203İngilizceTürkçeZ4004  
 Bölüm Seçmeli SA   6  
 Üniversite Seçmeli SAD   4  
Toplam 30  

 

4. Yarıyıl
Ders KoduDers AdıDiliZ / SA / SADTeorikUygulamaLaboratuvarAKTS  
URC204Türk DiliTürkçeZ4004  
VCC202Bitirme ProjesiTürkçeZ1206  
VCC204StajTürkçeZ0408  
VCC206İletişim BecerileriTürkçeZ2004  
 Bölüm Seçmeli SA   4  
 Bölüm Seçmeli SA   4  
Toplam 30  

 

ÖnlisansTYYÇ: 5. DüzeyQF-EHEA: Kısa DüzeyEQF-LLL: 5. Düzey

Neler Yapıyoruz?

Detaylı bilgi almak için formumuzu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin

 
Ad Soyad
E-Posta Adresi
İrtibat Numarası
Mesaj