Bilgisayar Programcılığı Bölümü

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Nedir?

PROGRAMIN AMACI

Bilgisayar Programcılığı Bölümünde, sektörün ihtiyaçları göz önüne alınarak güncel bilgisayar programlama dilleri, donanım, internet programcılığı, mobil programlama, veri tabanı sistemleri, bilgisayar ağları ve işletim sistemleri konularında dersler verilmektedir. Bilgisayar Programcılığı bölümün tercih etmeyi düşünen öğrencilerde disiplinli, sorumluluk sahibi, programlama ve yazılıma karşı ilgili ve meraklı olması aranan başlıca özellikler arasındadır.

Öğrencilerimizin sürekli güncellenen ders programları ve içerikleri sayesinde mezun oldukları zaman sektörün ilgili alanlarında öncelikle tercih edilen teknik elemanlar olmaları hedeflenmiştir Bilgisayar Programcılığı Programı mezunları devlet ve özel sektörde bilgisayar programcısı ünvanı ile çalışabilmektedirler. Program mezunları bilişim sektöründe yer alan firma ve şirketlerin yazılım veya bilgi işlem departmanlarında bilgisayar programcısı, sistem destek elemanı, yazılım uzmanı, test uzmanı, ağ sorumlusu, teknik danışman, web programcısı, internet programcısı gibi birçok alanda istihdam edebilmektedirler.

Bunun yanı sıra mezun olunca DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile üniversitelerin ilgili 4 yıllık programlarına geçiş yaparak öğrenimini 4 yıla tamamlayabilmektedirler.

Bilgisayar Programcılığı Bölüm Süresi

Bilgisayar Programcılığı bölümünde, 2 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 120 AKTS haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

KABUL KOŞULLARI

Bilgisayar Programcılığı Ön Lisans programına başvuru yapabilmek için ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) girmeniz ve Temel Yeterlilik Testi (TYT) puan türüne göre yerleştirilmiş olmanız gerekmektedir. Güncel yılın sınavına girmek ve yerleştirilmiş olmak gerekmektedir.

Bilgisayar programcılığı bölümününe kayıt yapmak isteyen öğrencilerin YKS sınavından barajı geçerek tercih yapmaları gerekmektedir. Tercih sonrasında oluşan sıralamayla tabloda bölüme girmeyi sağlayacak gerekli ham puanı sağlamaları durumunda kayıt yapabileceklerdir. Bu puanı sağlayan öğrencilerin liselerinden mezuniyet belgeleriyle birlikte okulun istediği diğer evrakları(foto vs) getirmeleri durumunda bölüme başvurusu kabul edilecektir. Ayrıca yatay geçiş ile bölüme gelmek isteyen öğrencilerin yatay geçiş şartlarını sağlamaları şartıyla bölüme geçiş yapabilmektedirler. Kayıt yapıldıktan sonra öğrenciler e-öğrenme ve ois şifrelerini alarak başlayacak dönemin ders seçmelerini gerçekleştirip döneme başlayabilirler.

Öğr. Gör. Sara BEHJAT JAMAL

Bir öğrencinin Bilgisayar Programcılığı programından mezun olabilmesi için, Genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması gerekmektedir. Eğitim-öğretim programında yer alan tüm zorunlu dersleri başarması, Programda öngörülen diler çalışmaları tamamlaması ve toplam 120 AKTS’lik iş yükünü tamamlaması gerekmektedir.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Müfredatı

Neler Yapıyoruz?

Detaylı bilgi almak için formumuzu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin

 
Ad Soyad
E-Posta Adresi
İrtibat Numarası
Mesaj