Bilgisayar Programcılığı Bölümü

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Nedir?

PROGRAMIN AMACI

Plato Meslek Yüksekokulu’nun en köklü ve eski programlarından biri olan Bilgisayar Programcılığı programı 2011-2012 eğitim ve öğretim yılından beri öğrenci alımı yapmaktadır. Bu bağlamda on yılı aşkın bir eğitim tecrübesine sahip olan programımız kendi içerisinde yazılım, donanım ve son kullanıcıya yönelik teknik destek verilmesi gibi eğitimlerin uygulamalı olarak verildiği bir programdır. Bilgisayar Programcılığı programına ait her dersin içeriği kendi alanında yetkin mezun yetiştirebilmek adına uygulamalı eğitimlerden oluşacak şekilde planlanmıştır. Ayrıca her bir dersin müfredatlarında bulunan içerikler güncel teknolojiye uygun olacak şekilde her sene içerik olarak güncellenmektedir. Teknik ve uygulamalı derslere ek olarak program müfredatında öğrencilerde kültürel alt yapı oluşturmak adına çeşitli teorik dersler de yer almaktadır.

KABUL KOŞULLARI

Bilgisayar Programcılığı programında günümüzün ve geleceğin mesleğinde eğitim almak, dijital teknolojilerin sınırsız bir ivmeyle ilerlediği şartlara hazırlıklı olmak ve yazılım, donanım gibi uçsuz bucaksız sayısal dünyada bireysel yetkinliğe sahip olmak isteyen genç üniversite adaylarının, lise ya da dengi bir okul bitirdiklerini belgeleyen diplomaya sahip olmaları ve ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’ndan TYT puan türünde yeterli olan puanı almaları gerekmektedir. Ek olarak Bilgisayar Programcılığı programında eğitim almak ve bir meslek sahibi olmak isteyen genç üniversite adaylarının mutlaka analitik düşünmeye, bilgisayar teknolojilerine ilgili olmasına ve bilgisayar başında zaman geçirmeyi sevmesi de son derece önemlidir.

Bilgisayar Programcılığı Programı Süresi

Bilgisayar Programcılığı programı, iki seneden (dört yarıyıl) oluşan bir önlisans programıdır. Bu programda okuyan öğrencilerimiz ikinci yılın başından itibaren, okudukları programın uygunluğu çerçevesinde diğer önlisans programlarında çift anadal ya da yandal programlarına katılabilirler. Belirlenen kontenjana bağlı olarak başarı sıralamasına göre tercih edecekleri diğer önlisans programlarında eğitim alma şansına sahip olan öğrencilerimiz, diğer programlarda başarılı oldukları ve gerekli şartları yerine getirdiklerinde ikinci bir diploma ya da sertifikaya sahip olma fırsatı elde etmektedirler. Böylelikle hem kendi programlarından hem de tercih ettikleri uygun olan başka bir programdan eğitim alma imkânı bulabilmektedirler. Önlisans programlarından mezun olan öğrencilerimiz dikey geçiş sınavı (DGS) ile alanlarına uygun bölümleri tercih ederek lisans eğitimlerine devam etme şansı elde edebilmektedirler.

ÖSYM tarafından belirlenen tarihlerde yapılan sınavlardan gerekli puanları alan ve kabul koşullarını sağlayan öğrenci adaylarımız gene ÖSYM tarafından belirlenen tarihlerde kendilerinden istenen evraklarla birlikte kayıtlarını yaptırabilirler. Yazılım ve donanım sektörünün tüm alt dallarında çalışabilecek bir eğitim alan öğrencilerimiz, pratik eğitim uygulamalarıyla sektörde ya da kamuda çalışabilecek bir meslek profesyoneli olacaktır. Yazılımcı yetiştirmek hedefi ile kurmuş olduğumuz Bilgisayar Programcılığı programımızda eğitim almak ve bu alanda çalışarak kariyer yapmak isteyen tüm öğrencileri bekliyoruz.

Alanında yetkin ve sektörde tecrübeleri de bulunan akademik kadrosu ile araştırmanın ve üretmenin değerliliğini içselleştirmiş bir akademik kadroya sahip olan Bilgisayar Programcılığı programı; yazılım ve donanım sektörünün deneyimlerini, pratiğini ve uygulamalarını tecrübesini edinmiş öğretim elemanlarıyla program öğrencilerine bir kariyer hedefi sunmayı amaçlamaktadır. Akademik kadrosuyla, hem uygulamalı hem de sektöre dair pratik eğitim anlayışını benimseyen Bilgisayar Programcılığı programı, aynı zamanda meslek yüksekokulumuzun diğer birimlerinden ve sektörden gelen uzmanların da katkılarıyla geniş bir perspektiften hayata bakan bir eğitim modelinin içinde yer almaktadır.

Bilgisayar Programcılığı programının öğretim programı içerisinde yer alan tüm zorunlu dersleri, seçmeli dersleri, stajı ve son senelerinde yapacakları bitirme projesini başarıyla tamamlayan öğrencilerimiz mezuniyet koşullarını tamamlayarak, “Bilgisayar Programcılığı” alanında önlisans diploması almaya hak kazanırlar. 120 AKTS (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) ile mezun olacak öğrencilerimiz, eğitim hayatları boyunca sadece dersler ile değil aynı zamanda alandan gelen uzmanlar tarafından verilen seminerler, meslek profesyonelleri tarafından gerçekleştirilecek paneller, uygulamaya yönelik eğitim programları, sektöre yönelik yaratacakları projeler, katılacakları kültürel, sanatsal, sosyal etkinlikler ve çalışma hayatının içinden elde edecekleri deneyimler sayesinde kendilerini çok daha donanımlı, birikimli ve üretken bir birey haline getireceklerdir.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Müfredatı

Bilgisayar Programcılığı programında yer alan dersler ağırlıklı olarak yazılım derslerinden oluşur. Yazılım derslerine ek olarak donanım ve genel kültür dersleri de yer almaktadır. Öğrenciler ağırlıklı olarak yazılım derslerini bilgisayar programcılığına ait bir laboratuvar olan Yazılım Laboratuvarında almaktadırlar. Bu laboratuvarda yer alan bilgisayarlar bu programa ait güncel olan yazılım eğitiminin düzgün ve eksiksiz olarak verilebilmesi için güncel tutulmaktadır.

 

Neler Yapıyoruz?

Detaylı bilgi almak için formumuzu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin

 
Ad Soyad
E-Posta Adresi
İrtibat Numarası
Mesaj