Aşçılık Bölümü

Aşçılık Bölümü Nedir?

PROGRAMIN AMACI

Sosyo–kültürel ve sosyo–ekonomik seviye arttıkça da damak tadı gelişen insanların yemekten beklentileri de artıyor.
Aile fertlerinin daha fazlasının çalışma hayatında yer alması daha çok kişinin daha fazla öğününü evin dışında bir yerde yemesine neden oluyor.
Bir yandan da, belki de tam da bu nedenle, artık neredeyse her gencin bir kafe veya bir restoran açma hayalinin olduğu bir dönemde yaşıyoruz.
Her ne kadar bu alanda talep artıyor olsa da, Aşçılık herkesin yapabileceği bir iş değildir ve evde misafirlere bir öğün için yemek yapmaktan çok daha fazlasıdır.
Bir ülkenin en önemli kültür göstergelerinden biri olan mutfak kültürü, sadece yemek pişirmekten ibaret değildir, aynı zamanda geliştirilmesi ve yönetilmesi gereken önemli bir alandır.
Zengin bir mutfağa sahip olan ülkemizin bu alanda gerekli bilgi ve beceriyle donatılmış, uluslararası alanda rekabet edebilecek nitelikli personel ihtiyacı her geçen gün artmaktadır.

Aşçılık programında öğrenciler, herkesin uygulama yapabileceği mutfakta aldıkları eğitim ile ülke ve dünya mutfaklarında çalışabilecek ve farklı ülkelerden meslektaşları ile iletişim kurabilecek şekilde mezun olurlar.
Gıda bilimi, yiyecek hazırlama, standart geliştirme ve besin hijyeni gibi konularda dersler gören öğrenciler, farklı mutfakların özelliklerine uygun yiyecek hazırlayabilecek uzmanlık ve yaratıcılığa sahip olurlar.

KABUL KOŞULLARI

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi, Plato Meslek Yüksekokulu programlarına ÖSYM tarafından yapılan Merkezi Yerleştirme Sınavı ile öğrenci alınır. Merkezi Yerleştirmede adaylar Aşçılık Programına; TYT puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM’ce yerleştirilir. Aşçılık Programına yerleştirilen öğrencilerin kayıtları ÖSYM’nin belirlediği takvim çerçevesinde Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılır. Ancak bundan farklı olarak Aşçılık programında eğitim almak isteyen ve bir meslek sahibi olmak isteyen adayların yeme-içme kültürüne meraklı olması , yemek kültürü araştırmaları ve uygulamaları konusunda heyecana sahip olmaları son derece önemlidir.

Aşçılık Bölümü İş Olanakları

Aşçılık bölümü mezunları kendi işyerlerini açabilme yeterliliğine sahip olabildikleri gibi ulusal , uluslararası yemek hizmetlerinin var olduğu kurumlarda yönetici şef , mutfak yöneticiliği ve mutfak danışmanı olarak çalışabilmektedirler.

Aşçılık mezunu kişilerin çalışmayı seçtiği başlıca yerler özel yemek işletmeleri ve devlet kurumlarıdır. Devlet kurumları içerisinde hastaneler, okullar, üniversiteler ve daha birçok çalışabilecekleri yer bulunmaktadır. Özel sektör içerisinde restoranlar, fabrikalar başlıca başvurulan iş yerleridir.

Aşçılık Bölüm Süresi

Aşçılık Programı ; Toplamda 4 yarıyıldan oluşan,  2 yıllık örgün ve uzaktan eğitim süresini kapsamaktadır.  Bölümümüz öğrencileri ikinci yılın başından itibaren üniversitemizin anlaşma yaptığı diğer üniversiteler ile uluslararası değişim programlarına katılabilmektedir. Böylelikle farklı mutfak kültürlerini ve aşçılık sanatının inceliklerini takip edebilme imkanıda bulmaktadırlar. Öğrencilerimiz aldıkları eğitimle hem aşçılık alanında uzmanlaşma imkanı bulacaklardır hem de kendi kariyer planlamalarına uygun olacak şekilde hayallerine bir adım daha yaklaşabileceklerdir.

Aşçılık Bölüm Müfredatı

Aşçılık Programı 2 güz yarıyılı ve 2 Bahar yarıyılından oluşmaktadır. Dersler; mesleği doğru ve etkin şekilde icra edebilmek amacıyla zorunlu mesleki, bölüm seçmeli ve üniversite derslerinden oluşmaktadır.

Öğrencilerimizi üniversiteye adım attıkları ilk yıllarında aşçılık ve gastronomi kültürüyle tanıştırırken, asıl hedef olarak “iyi bir şefin iyi bir yemek yorumlayıcısı olması” gerçeğinden hareket ettik ve programımızı da bu anlayışla düzenledik.

Beslenmenin temel ilkelerinden menü planlamaya , Türk mutfağından Uluslararası mutfaklara kadar örnekler sunabilecekleri bir program hazırlayarak, öğrencilerimizin aşçılık mesleğine yönelik sağlam bir altyapı oluşturmasını istedik.

Gerekli kabul koşullarını sağlayan ve içindeki heyecanı aşçılık sanatı ile pekiştirmek isteyen üniversite adaylarımız, ÖSYM tarafından belirlenen tarihlerde kendilerinden istenen evraklarla birlikte kayıtlarını yaptırabilirler. Yemek sektörünün tüm üretim alanında çalışabilecek bir eğitim alan öğrencilerimiz, güçlü bir uygulamalı eğitim pratikleriyle özel sektörde ya da kamuda çalışabilecek bir meslek profesyoneli olacaktır.

Aşçılık Programını ÖSYM tercihleri ve puanı kapsamında kazanan öğrenciler, akademik takvimde belirtilen zaman aralıklarında gerekli evrakları teslim ederek başvuru ve kayıt işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Aşçılık programı akademik kadrosu aşağıdaki gibidir. Ayrıca akademik yetkinlikleri kapsamında uzmanlık dersleri için farklı öğretim elemanları ders vermektedir. 

Program Başkanı :                       

Öğr.Göv. Asım Tuncer

Program  Öğretim Elemanları :

Öğr.Göv. Gamze Sürcan Düzgün

Öğr.Göv. Fatma Arın Baş

Akademik kadrosuyla  hem teorik hem de uygulamalı bir eğitim anlayışını benimseyen Aşçılık programı , aynı zamanda üniversitemizin diğer birimlerinden ve sektörden gelen uzmanların da katkılarıyla geniş bir perspektiften hayata bakan bir eğitim modelinin içinde yer almaktadır.

Aşçılık Programından mezun olabilmek için aşağıdaki yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerekmektedir;

  • Genel not ortalaması 4.00 üzerinden en az 2.00 olması
  • Eğitim-öğretim programında yer alan tüm zorunlu dersleri başarması
  • Programda öngörülen diğer tüm çalışmaları ve zorunlu stajı tamamlaması
  • Toplam 120 AKTS kredilik iş yükünü tamamlaması
  • İlgili Yönetim Kurulunca Mezuniyetine karar verilmiş olması gerek

 

Öğrencilerimiz Aşçılık programı içerisinde yer alan tüm zorunlu dersleri, seçmeli dersleri, stajı ve son senelerinde yapacakları bitirme projesini başarıyla tamamlayarak mezun olmaya hak kazanmaktadırlar.

Neler Yapıyoruz?

Detaylı bilgi almak için formumuzu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin

 
Ad Soyad
E-Posta Adresi
İrtibat Numarası
Mesaj