Antrenörlük Eğitimi Bölümü

Antrenörlük Eğitimi Bölümü Nedir?

PROGRAMIN AMACI

Üniversitemiz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunda 2020-2021 Eğitim Öğretim yılında, eğitim faaliyetine başlayan Antrenörlük Eğitimi bölümü; sağlık ve performans sporlarında nitelikli insan gücü yetiştirmek amaçlı müfredatını oluşturmuştur. Dört yıllık lisans eğitimi boyunca, temel spor eğitiminin yanı sıra 3. Sınıftan itibaren uzmanlık alanlarının seçilmesi sonrasında da branşında uzman antrenörler ve eğiticiler yetiştirmeyi hedefleyen antrenörlük eğitimi bölümü; takım sporları, bireysel sporlar ile birlikte sağlık amaçlı egzersiz liderleri, sporun yaygınlaştırılması önceliği ile çocukların spora başlaması ve eğitilmesi konularında da uzman eğiticiler yetiştirmektedir.

Gelişen teknolojik imkanlar ve spor sektörünün endüstriyel boyut kazanması ile birlikte, antrenörlük ve spor eğitimcisi kavramları da değişikliğe uğramış, teorik bilgilerin gelişmesi, pratik imkanların artması sonucunda antrenörlük eğitimi de uzmanlığın yanı sıra farklı kategorik ihtisaslara ayrılmıştır.

Antrenörlük; istatistik antrenörlüğü, alan antrenörlüğü, koçluk, performans antrenörlüğü gibi ayrı spesifik alanlara ayrılmıştır. Ayrıca sağlık temelli egzersiz danışmanlığı, erişkin egzersiz antrenörlüğü, çocuk ve genç sporcu adayları grup ve bireysel gelişim antrenörlüğü gibi alanlarda birer ihtisas alanı oluşmuştur.

Antrenörlük Eğitimi Bölümünün amacı; multidisipliner bir alan olan antrenörlük eğitiminde; teorik ve pratik bilgilerin yanında teknolojik gelişmeleri takip edebilen, sektörü değerlendirebilen, yeniliklere açık, iletişim becerileri yüksek antrenör ve spor eğitimcilerini çağın gerektirdiği şartlarda yetiştirmektir.

Antrenörlük Eğitimi Bölümünün İş Olanakları Nelerdir?

Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunları için istihdam durumu sporun var olduğu her noktada mümkündür. Gençlik ve Spor Bakanlığı ya da Gençlik Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) gibi kurumların taşra ve merkez dahil olmak üzere her türlü yapılanmasında uzman oldukları branşa göre iş bulabilirler. Bahsi geçen kurumlarda antrenörlük ya da memuriyet söz konusu olabilir. Ayrıca; Amatör ve Profesyonel Spor Kulüplerinde, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okullarında, Özel Spor Salonlarında, Turizm Faaliyeti Gösteren Kurumların Sportif Aktivitelerinde çalışabilirler. Devlet kurumlarında çalışmalar atama usulü olduğu için Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)‘ndan elde edilecek puan belirleyici olmaktadır.

Tüm bunların haricinde bireysel yaşam koçluğu, bireysel gelişim antrenörlüğü, spor kondisyonerliği, doğa sporları uzmanı, ekstrem sporlar uzmanı, çocuklar için fiziksel aktivite ve fiziksel gelişim uzmanı, istatistik antrenörlüğü, atletik performans antrenörlüğü, vücut geliştirme ve fitness antrenörlüğü, egzersiz profesyonelliği de kariyer tercihleri arasında bulunabilir.

Neler Yapıyoruz?

Detaylı bilgi almak için formumuzu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin

 
Ad Soyad
E-Posta Adresi
İrtibat Numarası
Mesaj